Дендропарк “Дружба”

У 30-х роках XX ст. на південно-східній околиці міста Лозова було закладено великий масив зелених насаджень площею 150 гектарів (для майбутнього парку). В жовтні-листопаді 1954 року лозівчани приступили до відновлення парку після Великої Вітчизняної Війни. Було висаджено 10 тисяч коренів декоративних порід дерев та 40 тисяч кущів. Планувалося, що парк матиме вісім алей, літній кінотеатр, дитячий майданчик, у центрі-пам’ятник Й.В.Сталіну.

У 1958 році до 90-річчя з дня народження О.М.Горького, парк названо на його честь. Дерева насаджували на протязі 10 років при участі шкіл та організацій міста. Саджанці постачав Лозівський лісорозсадник, який разом з плодовими деревами вирощував і декоративні:берези, клени, липи, гіркокаштани, дуби, тополі та інші. Також у місті була традиція: гості міста, учасники визволення Лозівщини від німецько-фашистських загарбників привозили та висаджували у парку дерева та кущі з різних куточків Радянського Союзу. Тому історія парку невідривно зв’язана з історією міста та з кожною людиною.

У 1972 році до 50-річчя утворення СРСР парк імені Горького було перейменовано в парк “Дружба”.

У травні 1972 року парк готується до відкриття. Десятки колективів, сотні лозівчан приймають участь у впорядкуванні парку. Побудовано літній кінотеатр, кіоски “Союздруку”,,алею газетних вітрин, танцювальний та дитячий майданчики, встановлено 8 атракціонів, розбиті квітники. крім того торгівельними підприємствами міста було збудовано два кафе (дитяче та доросле).

У вересні 1972 року відбулося урочисте Відкриття парку “Дружба”. Святково прибрана та яскраво освітлена головна асфальтова алея. Вздовж алей квітники, лавки відпочинку, кіоски союздруку. Працюють атракціони, читальний зал, пневматичний тир, кафе. В кінці парку ставок, берег якого оздоблений “грибками” від сонця. А в ставку плавають золоті та срібні карасики.

Таким пам’ятають лозівчани парк “Дружби” в 70-ті роки. Парк був найкращим місцем відпочинку на протязі 10 років. Тут проходили всі святкові заходи міста.

На початку 80-х років почала працювати дитяча залізнична дорога.

Кінець 80-х.

Починається занепад парку. На протязі 10 років руйнується та розбирається все,що можна винести, вирубуються дерева, від випасу худоби страждають чагарники.

Червень 2000 року.

Рішенням Харківської обласної ради парк “Дружба” оголошено об’єктом природно-заповідного фонду України і створено дендрологічний парк місцевого значення.